Boże Ciało inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, które jest obchodzone zawsze w czwartek bo oktawie zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypada 16 czerwca. Natomiast jak jest obchodzone w Poznaniu?
Boże Ciało w Poznaniu jest nieco inne niż w pozostałych miastach. Abp Jerzy Stroba (metropolita poznański w latach 1978-1996) mocno apelował do wiernych by wszyscy przychodzili na procesje centralną idącą z kościoła Bożego Ciała do katedry przez Garbary i Chwaliszewo.
Poznańscy proboszczowie niechętnie w niej uczestniczyli z racji na procesje w swoich parafiach. Nieugięty arcybiskup zaczął zachęcać by parafialne procesje były w następny czwartek na koniec ,,oktawy bożocielnej”.
Proboszczowie widząc zaniepokojenie wiernych ,,bo kto to widział by w Boże Ciało nie było u nas procesji” zaczęli przekonywać arcybiskupa do głosu wiernych. Kompromisem jest to co mamy po dziś.
Procesje Bożego ciała w Poznaniu są popołudniami tak by proboszczowie z wiernymi mogli być na centralnej rano. Wiele osób spoza Poznania dziwi się, że nie ma procesji rano tylko koło godz. 15:00, czy godz.16:00.
Warto wspomnieć, że główna procesja Bożego Ciała w Poznaniu jest wyjątkowa, ze względu na uczestnictwo w niej Bamberek. Kobiet, które ubrane są w piękne tradycyjne stroje z wysokimi kwiecistymi kornetami na głowie.
Natomiast cofając się kilkaset lat wcześniej to największą atrakcją procesji dla dzieci był … osiołek. Tak w procesji brał udział osiołek, który ciągnął kocioł członka orkiestry, która grała na procesji. Nawet Watykan interweniował by osiołek nie brał udziału ale przez lata nieskutecznie.
Autor wpisu
Filip Łuczak