To jedyny publicznie dostępny eksponat tego rodzaju. Znajduje się w Poznaniu na wystawie Centrum Szyfrów Enigma. Egzemplarz polskiej repliki Enigmy powstał w latach 1940-1942, po ewakuacji polskiego Biura Szyfrów do Francji.
Enigma to niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruowana przez Artura Scherbiusa.
Egzemplarz prezentowany w Poznaniu zaraz po II wojnie światowej został sprowadzony z Francji do Wielkiej Brytanii, gdzie do 2020 r. znajdował się w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Maszyna dotarła do Muzeum Historii Polskiej, dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w sprowadzenie repliki do Poznania pomógł wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Enigma, która przyjechała do Poznania jest absolutnie wyjątkowa, stworzona przez polskich inżynierów pod nadzorem polskich szyfrologów by rozkodować depesze zaszyfrowane przez niemieckie maszyny. Zależało mi na tym – jak i premierowi Piotrowi Glińskiemu, żeby ten egzemplarz, jedyny w swoim rodzaju, był w polskich rękach, dostępny dla szerokiej publiczności, wokół którego można przypominać i opowiadać historię genialnych kryptologów. Poznań to drugie miasto, w którym można tę Enigmę obejrzeć, do czego bardzo zachęcam
– powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk.
Nowy eksponat można oglądać do czerwca 2022 r.
fot. Bundesarchiv
PPM