22 kwietnia odbył się Toast za Zwycięstwo celebrujący zwycięskie powstanie wielkopolskie. Poznaniacy po raz 11. stworzyli okazję do celebrowania pamięci powstańców.
Ze względów pandemicznych wydarzenie, które miało odbyć się w połowie lutego w okolicach historycznego zakończenia powstania zostało przełożone na kwiecień. Organizatorami tego wydarzenia byli: Instytut Poznański, Stowarzyszenie Projekt Poznań i Stowarzyszenie KoLiber Poznań, pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk oraz Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego. Organizatorami tego wydarzenia byli: Instytut Poznański, Stowarzyszenie Projekt Poznań i Stowarzyszenie KoLiber Poznań, pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk oraz Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego.
Podczas tego wieczoru wystąpili laureaci III edycji konkursu “Żywe Powstanie”, którzy zaprezentowali publiczności swoje utwory upamiętniające Powstanie Wielkopolskie.
Główną gwiazdą wieczoru był zespół LOMBARD, na którego występ czekało w podekscytowaniu wielu fanów. Przed ich występem mieli okazję zaprezentować się jako support Szenfi a.k.a Krzych – raper z pozytywnym przekazem oraz kapela Mały Fragment Rzeczywistości, która swoim brzmieniem zabrała słuchaczy w inny zakątek muzycznego świata. Po koncercie LOMBARDU odbyło się after party, które rozkręcił DJ Deo.
Nie da się ukryć, że to na koncert LOMBARDU wszyscy czekali, nie umniejszając oczywiście świetnym supportom które również zebrały gromkie brawa. Zespół zagrał swoje największe przeboje, dzięki czemu uczestnicy chętnie śpiewali teksty piosenek i świetnie się bawili. LOMBARD prowadzi projekt “Roads to freedom”, który jest upamiętnieniem 40. rocznicy powstania Solidarności w czasach komunizmu. Niniejszy koncert, który odbył się w klubie jazzowym Blue Note również był częścią tego projektu.
Podczas koncertu wolontariusze Stowarzyszenia Projekt Poznań kwestowali na rzecz wsparcia Ukrainy, która od 3 miesięcy znajduje się w stanie otwartej wojny. Organizatorzy postanowili również cały dochód ze sprzedaży biletów przekazać na ten cel. Łącznie udało się uzbierać 2 286,28 zł! Wielkie podziękowania w stronę osób, które kupiły bilety na koncert oraz podczas jego trwania dodatkowo wsparły tę inicjatywę.
Pieniądze zostały przekazane bezpośrednio do Caritas Poznań, który od początku wybuchu wojny działa na Międzynarodowych Targach Poznańskich niosąc najpotrzebniejszą pomoc uchodźcom, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. Dlatego tak ważna jest każda kwota, którą można wesprzeć ich ważne działania.
Tegoroczny koncert był naprawdę wyjątkowy i wielowymiarowy. Momentami panowała podniosła wręcz atmosfera, której ciężar chwilami kładł się na publiczności. Patos wynikał nie tylko z obchodów zwycięstwa powstańców. Każde wspomnienie prowadzących o okrutnej wojnie na Ukrainie przeszywało powietrze i skłaniało do refleksji. Organizatorzy życzyli Ukraińcom przede wszystkim tego, by walczyli, przetrwali i wygrali. Tak, jak zrobili to Wielkopolanie w 1919 roku, gdy 16 lutego ogłosili zwycięskie przyłączenie Poznania do odzyskanej po wojnie Polski. Dlatego tegoroczny XI Toast za Zwycięstwo miał tak ważny i symboliczny wydźwięk.
Agata Spławska