10 marca 2021 roku przypada 2. rocznica śmierci wybitnego polskiego podróżnika, fotografa, przyrodnika i dokumentalisty – Zygmunta Pniewskiego. Z tego powodu chcielibyśmy przybliżyć sylwetkę tej postaci
Zygmunt Pniewski urodził się 28 lutego 1931 roku w Poznaniu. Już od wczesnego dzieciństwa ojciec zaszczepia mu zamiłowanie do przyrody – interesuje się owadami, gadami i płazami oraz przede wszystkim motylami. Swoje przyrodnicze zamiłowania uwiecznia na niezliczonych fotografiach , a samo fotografowanie staje się jego drugą wielką pasją
. Zygmunt Pniewski jest także inicjatorem utworzenia rezerwatu meteorytowego na Morasku. Pniewski przyjaźnił się i współpracował ze znanym i cenionym w kraju i na świecie podróżnikiem Arkadym Fiedlerem. Był autorem zdjęć do jego książek. W 1967 roku towarzyszył znanemu podróżnikowi w wyprawie do Brazylii, której owocem była książka Fiedlera “Piękna, straszna Amazonia”.
Ponadto Zygmunt Pniewski uwielbiał wielkopolską przyrodę, a szczególnie ważne miejsce w jego zbiorach fotograficznych zajmują zdjęcia rogalińskich dębów, które jak mawiał, “są warte fotografowania o każdej porze roku i są świadkiem przemijającego czasu”.
Zmarł 10 marca 2019 roku w Puszczykowie. Zygmunt Pniewski to postać niezwykła, która swoją pasją, energią oraz ciekawością doprowadziła do poszerzenia wiedzy o ówczesnym świecie. Zachęcamy wszystkich do zaznajomienia się z historią Zygmunta Pniewskiego.
Źródło: www.meteoryt.org